Szelki do pracy na wysokości – zastosowanie, rodzaje, cena

Prace na wysokości nie należą do bezpiecznych i czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Konsekwencje spadnięcia z kilku metrów mogą dotyczyć trwałego uszczerbku na zdrowiu, a upadek z jeszcze wyższej wysokości może zakończyć się nawet śmiercią. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie osoby, która ma za zadanie wykonać jakiekolwiek prace na wysokości. Szelki bezpieczeństwa stanowią podstawę wyposażenia pracowników wysokościowych i wspinaczy.

W jakim celu stosuje się szelki bezpieczeństwa?

Szelki bezpieczeństwa znalazły szerokie zastosowanie, sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest praca na wysokości. To właśnie one stanowią podstawowy środek zapobiegawczy przed spadnięciem z wysokości, czyli zmniejszają ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu czy nawet utraty życia. Szelki asekuracyjne mają za zadanie chronić przed obrażeniami wewnętrznymi, do których mogłoby dojść na skutek utraty równowagi na dużej wysokości. Korzystanie z nich jest sposobem na ochronienie kręgosłupa przed złamaniem. Ułatwiają one utrzymywanie optymalnej pozycji przez osobę, która spadła z wysokości i oczekuje na dalszą pomoc, znajdując się w uprzęży. Zadaniem szelek bezpieczeństwa jest równomierne rozłożenie sił oddziałujących na ciało w czasie spadania. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa po szelki asekuracyjne należy sięgnąć podczas prac wykonywanych na powierzchni powyżej metra nad poziomem podłogi/ziemi. Stosowane są przede wszystkim podczas robót na dachach, w czasie budowy i rozbiórki budynków, przy wykonywaniu izolacji/renowacji elewacji, podczas prac na zbiornikach i silosach. Firmy sprzątające na wysokościach również wyposażają swoich pracowników w szelki bezpieczeństwa, które muszą mieć założone podczas czyszczenia i mycia okien, rynien. Sprzęt ten przydaje się także przy pielęgnowaniu i ścinaniu drzew. Ważne jest to, aby szelki asekuracyjne były stosowane wyłącznie przez przeszkolone do tego osoby.

Jaki rodzaje szelek asekuracyjnych wybrać?

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów szelek asekuracyjnych, które należy dobrać przede wszystkim w oparciu o rodzaj prac i konkretne czynności, które mają zostać w nich wykonane. Zasady ich użytkowania regulują konkretne normy: • PN-EN 363, • PN-EN 361, • PN-EN 358. Dotyczą one zarówno formy, jak i funkcjonowania części składających się na system zabezpieczania. Każde szelki bezpieczeństwa powinny posiadać konstrukcję zgodną z normą PN-EN 361 i certyfikat bezpieczeństwa CE. W przeciwnym razie stosowanie tych nieoznakowanych może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, życia użytkownika. Na tego typu sprzęt składają się szelki z taśm wykonanych z poliamidu, które są zszywane i połączone za pomocą metalowych klamer. W zależności od wybranego modelu szelek, mogą różnić się one w mniejszym lub większym stopniu. Na rynku dostępne są szelki z podstawowych wyposażeniem lub z dodatkowymi elementami, które zostały dostosowane do konkretnej specyfiki prac. Te najprostsze modele mają wyłącznie klamrę grzbietową, a bardziej złożone wyposażono w dodatkową przednią klamrę zaczepową na odcinku piersiowym. Bardzo pomocnym elementem wyposażenia jest pas biodrowy, który ma za zadanie stabilizować pozycje podczas wykonywania prac w podparciu. Na pasie znajdują się dodatkowe klamry zaczepowe. Przy wyborze szelek bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na funkcję ich regulacji, co pozwoli na lepsze ich dopasowanie, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Dobór odpowiednich szelek asekuracyjnych

Uniwersalnym rozwiązaniem są szelki biodrowe, która składają się z pasa biodrowego i dwóch pasów udowych. Po obu stronach pasa biodrowego są szpejarki na sprzęt, a spina się go za pomocą metalowej klamry. Tego typu szelki mogą być w pełni regulowane lub z nieregulowanymi nogawkami. W przypadku tych pierwszych możliwe jest regulowanie pasa biodrowego i nogawki. Posiadają one trzy klamry, pozwalające na zwiększenie obwodu. Jeszcze większe możliwości daje uprząż z regulowanym obwodem w pasie, wyposażona w cztery klamry. Dodatkowo możliwe staje się wyśrodkowanie łącznika i precyzyjniejsze ustawienie szpejarek. Szelki asekuracyjne z systemem MWS mają tylko jedną klamrę, ale pomimo tego zapewniają bardzo szeroki zakres regulacji pasa. Na ich korzyść przemawia lekkość, większa wygoda, która wynika właśnie z mniejszej ilości zastosowanych klamer. Innym rozwiązaniem będą szelki z nieregulowanymi nogawkami, które są lżejsze od modeli regulowanych. Do ich zalet zaliczyć można też lepszą wentylację oraz brak ryzyka zahaczenia o zbędne elementy podczas wykonywania prac na wysokości. Dobierając szelki bezpieczeństwa, trzeba mieć na uwadze odpowiedni rozmiar. Nie mogą one być zbyt luźne, co zwiększa ryzyko wypadnięcia z uprzęży. Z kolei zbyt ciasne szelki będą ograniczały ruchy i mogą sprawiać duży dyskomfort, wręcz przyczynić się do wystąpienia dolegliwości bólowych. Znaczenie ma także to, jakiego rodzaju są klamry w szelkach. Te zwykłe wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Dużo lepszym wyborem będą klamry typu slide-lock, które pozwalają na szybkie ich regulowanie. Nie trzeba martwić się o ich samoistne poluzowanie się podczas wykonywania prac na wysokości. Na uwadze należy mieć to, czy szelki bezpieczeństwa są odporne na temperaturę, czyli czy mogą być wykorzystywane w warunkach ekstremalnych. Jeśli prace na wysokości mają być wykonywane przy użyciu obu rąk, szelki powinny mieć dwa boczne punkty zaczepienia na wysokości pasa.

Ile kosztują szelki do pracy na wysokości?

Szelki do pracy na wysokości można kupić w wielu miejscach, zarówno sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto zadbać o to, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła, co przełoży się na ich wysoką jakość, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W tego typu sprzęt najlepiej będzie zaopatrzyć się w sklepie BHP. Możliwe jest kupienie wyłącznie szelek asekuracyjnych lub kompleksowego zestawu do prac na wysokości. Szelki z pasem biodrowym trzystopniowe można kupić już za więcej niż sto złotych. Bardziej rozbudowane modele kosztują ponad 200 złotych, podobnie jak podstawowe zestawy. Koszt zakupu uzależniony jest w dużej mierze od tego, co skalda się na taki zestaw i jakiej jest on marki. Produkty od renomowanych producentów będą oczywiście droższe od tych zwykłych, w przypadku których jakość stoi pod znakiem zapytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *