Jak pozbyć się muszek owocówek?

Małe muszki owocówki są bardzo denerwujące, zwłaszcza latem. Wlatują przez otwarte okno wabione zapachem dojrzałych owoców, które zostawiamy na zewnątrz. Niestety są one groźne, ponieważ przenoszą drobnoustroje oraz zanieczyszczają żywność. Warto w porę się ich pozbyć, by nie mieć problemów ze zdrowiem.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Dobrym sposobem na pozbycie się muszek jest stworzenie na nich pułapki. Do miski kroimy owoce, np. jabłka albo śliwki. Wkładamy je wszystkie, po czym zakrywamy folią spożywczą. Nie może mieć ona żadnych szczelin. Następnie folię nakłuwamy, a miskę pozostawiamy na zewnątrz. Muszki wabione zapachem owoców wlecą do środka, ale nie będą potrafiły się wydostać. Kolejną pułapką na muszki owocówki, jest roztwór z płynu do naczyń oraz octu. Oba składniki mieszamy i przelewamy do szklanki. Szklankę najlepiej pozostawić na oknie. Muszki zaczną topić się w zawiesinie, a my płyn możemy później wylać do toalety. Muszki owocówki nie tolerują niektórych zapachów, w tym lawendy oraz mentolu. Warto zapalać świece o takiej woni. W ten sposób muszki same postanowią wynieść się z naszej kuchni. Można również spróbować wciągnąć je za pomocą odkurzacza, używając do tego małej ssawki. W sklepach z małym AGD możemy również kupić specjalne lepy oraz spraye, które pozwolą na skuteczną walkę z tymi owadami.

Jak nie dopuścić do pojawiania się muszek owocówek w naszym domu?

Przede wszystkim te owady uwielbiają owoce oraz warzywa. Pojawiają się latem oraz wczesną jesienią. Bardzo ważne, by utrzymywać porządek w różnych częściach kuchni. Pomoże nam w tym regularne zmywanie naczyń, osuszanie zlewu, wyciskanie do końca gąbki do naczyń, zmywanie blatów. Muszki owocówki pojawiają się również bardzo często przy koszach na śmieci. Warto, by były one zakryte. Jeśli problem powraca, warto żywność przechowywać w zamkniętych pojemnikach, np. słoikach, zwłaszcza jeśli chodzi o słodkie przetwory, czy sosy. Najważniejsze to chowanie warzyw oraz owoców. Niektóre z nich na pewno przechowamy w lodówce. Chrońmy owoce bardzo dojrzałe, które najlepiej schować do lodówki. Możemy również używać specjalnych siateczek, które nakładamy na miskę z owocami. Regularnie zjadajmy owoce i warzywa, a te zbyt dojrzałe od razu wyrzucajmy. Możemy również przechowywać je w zamkniętych pojemnikach, co zmniejszy ryzyko dostania się do środka muszek owocówek. Po przebraniu warzyw i owoców pojemnik, w którym były przechowywane należy umyć, a następnie wysuszyć. Na resztki żywność miejmy osobny pojemnik, który będzie szczelnie zamknięty. Należy go również regularnie opróżniać oraz dokładnie myć, nie było na nim resztek żywności, czy też nieprzyjemnego zapachu. Często wietrzmy kuchnię i odkurzajmy, nie zapominając również o myciu podłogi pod blatami w kuchni. Podłogę warto myć za pomocą specjalnych środków, z dodatkiem chloru, który odkazi ją oraz sprawi, że zostaną zabite wszelkie drobnoustroje. W ten sposób na pewno szybko pozbędziemy się niechcianych muszek owocówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *