Ile kosztuje budowa domu 2020?

Budowa domu to dość droga inwestycja. Przede wszystkim pierwszym kosztem, jaki musimy ponieść to zakup działki budowlanej uzbrojonej, czyli posiadającej wszystkie przyłączenia, w tym gaz oraz wodę. Dom jest kosztowną inwestycją, ale opłacalną, ponieważ inwestowanie w nieruchomości zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Jakie są najważniejsze koszty budowy domu?

Do najważniejszych aspektów budowy domu należy sam projekt domu, który można zamówić ad architekta lub wybrać spośród już gotowych projektów. Gotowy projekt domu kosztuje od 3000 zł w górę. Jeśli chcemy zapłacić za projekt indywidualny, to musimy liczyć się z kosztem rzędu nawet 20000 zł. Po wykonaniu projektu należy zapłacić ekipie budowlanej oraz wliczyć koszty materiałów. Dom w stanie surowym, bez okien może kosztować nas od 270 tys. złotych w górę. Przede wszystkim jeśli chodzi o wyliczenia kosztów budowy należy liczyć się z tym, że im większy dom wybierzemy, tym koszty będą się zwiększać, np. dom z piętrem jest droższy od domu parterowego nawet o 20 000 zł, ponieważ projekt oraz wykonanie schodów jest dość drogie. Wiele osób decyduje się więc na tzw. bungalow, który ma dużą powierzchnię salonu oraz innych pomieszczeń, ale nie ma schodów. Do elementów niezbędnych w domu zalicza się również ogrzewanie, które w zależności od rodzaju kosztuje od 10 do nawet 30 tysięcy złotych. Najdroższe są pompy ciepła, które jednak warto sprawdzić, ponieważ taka inwestycja może się szybko zwrócić. Ogrzewanie planujemy podczas budowy, kiedy etap pracy jest otwarty. Wykończenie, które jest robione, by dom był oddany pod klucz, to wstawianie okien, wykonywanie dachu, a także wykończenie wnętrza. Przy dość oszczędnych dodatkach możemy zmieścić się w 50 tysiącach złotych, nie licząc mebli, czy innych bibelotów. Budowa domu to również inne opłaty, które nie są związane bezpośrednio z domem, ale z różnymi sprawami administracyjnymi.

Inne wydatki związane z budową domu

Abyśmy mogli postawić nasz wymarzony dom, potrzebujemy załatwić nieco administracyjnych spraw, takich jak przyłącza, czy też samo pozwolenie na budowę domu. Wszystkie koszty są niezbędne do poniesienia, by nasz własny dom mógł w ogóle powstać. Koszty administracyjne powinny zamknąć się w 10000 złotych. Dochodzą jeszcze sprawy związane z geodetą. Geodeta może kosztować nas 5000 złotych lub więcej, w zależności od wielkości naszej działki. Musi on nie tylko zmierzyć działkę, ale później również wydać nam specjalny dokument, który potwierdzi odebranie domu do użytku. Po montażu wszystkich urządzeń, w tym grzewczych, potrzebna będzie również pomoc kominiarza, który wyda dokument potwierdzający szczelność przewodów kominowych. Do kosztów domu dochodzi również oświetlenie wokół domu – około 2-3 tysięcy złotych oraz projekt oraz wykonanie ogrodu, który kosztować nas może od 10 do nawet 20 tysięcy złotych. Wliczyć również należy koszt wykonania tarasu oraz kupienie mebli ogrodowych, takich jak ława, czy krzesła lub leżanki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *