Chwasty w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Walka z nimi bywa trudna i mozolna – zdarza się, że nawet regularne, dokładne odchwaszczanie nie przynosi pożądanych efektów. Co zatem zrobić, by skutecznie, na długo pozbyć się chwastów z ogrodu?

Dlaczego chwaty kochają ogrody?

Pozornie wydawać się może, że systematyczne wyrywanie chwastów to najprostszy sposób, by pozbyć się niechcianych gości z ogrodu. Niestety, rzeczywistość weryfikuje to stwierdzenie – wszystkie rośliny, także te niechciane, mają rozbudowany system korzeniowy, dlatego też bardzo szybko się rozrastają i rozsiewają. Co więcej, chwasty doskonale adaptują się praktycznie w każdej glebie, nawet tam, gdzie rośliny uprawne niekoniecznie chcą rosnąć. W dodatku nie są wymagające pod względem nawadniania – do życia wystarczy im zwykła deszczówka. Przykładem mogą być tutaj choćby niebotyczne wręcz okazy, które można spotkać w miejskich chodnikach. Nie inaczej jest w ogrodach i ogródkach. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak dopełnić odchwaszczanie specjalnymi preparatami chwastobójczymi. Rozrastające się chwasty nie tylko szpecą ogród, ale nade wszystko powodują obumieranie roślin uprawnych, mniej odpornych i bardziej wymagających pod względem odżywczym. Rozbudowany system korzenny, jakim odznaczają się chwasty sprawia, że zabierają one innym roślinom miejsce do prawidłowego wzrostu, ograniczając jednocześnie ilość światła. Skutecznym sposobem, który pozwala uniknąć nadmiernego zachwaszczenia, jest odpowiednie przygotowanie ogrodu przed właściwym rozpoczęciem użytkowania.

Kiedy rozpocząć odchwaszczanie?

Odchwaszczanie ogrodu to proces czasochłonny, wymagający wiele pracy i energii. Najlepiej rozpocząć go zanim w ogrodzie pojawią się rośliny, przygotowując odpowiednio podłoże. Zdecydowanie łatwiej mają w tym przypadku osoby, które zamierzają urządzić ogródek na własnej działce. Bardzo często jest to zachwaszczony kawałek zbitej ziemi, który wymaga nie tylko odchwaszczenia, ale także odpowiedniego użyźnienia. Co zatem zrobić, aby odpowiednio przygotować działkę? Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie ją oczyścić. Następnie dokładnie przekopać, usuwając wszystkie korzenie, nawet niewielkie. Ruszoną glebę należy pozostawić na około dwa-trzy tygodnie, po czym ponownie dokładnie ją odchwaścić – jest to wystarczający czas, aby zaczęły pojawiać się nowe chwasty. Alternatywnym rozwiązaniem jest dokładne wykoszenie terenu i przykrycie go czarną folią – wystarczy kilka dni, aby chwasty, pozbawione dostępu wody, światła i powietrza, najzwyczajniej w świecie zwiędły, umożliwiając ich skuteczne usunięcie. Rozwiązanie to wymaga jednak nawiezienia nowej ziemi ogrodowej – zadanie to należy wykonać po wykonaniu zabiegu odchwaszczania. Osoby posiadające duże pokłady cierpliwości mogą podjąć się systematycznego przekopywania grządek w sezonie. Działanie to wymaga czasu, cierpliwości i precyzji – podczas kopania można trzeba zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić roślin ozdobnych i uprawnych, które rosną w ogrodzie. Trzeba się ponadto liczyć z tym, że chwasty – mimo wszystko – będą się pojawiać, nikt nie jest bowiem w stanie usunąć wszystkich korzeni i nasion.

Ściółkowanie i preparaty chwastobójcze

Stosunkowo prostym i wygodnym zabiegiem umożliwiającym pozbycie się chwastów, jest ściółkowanie, czyli wyłożenie gleby dodatkową warstwą kory, igliwia lub innego materiału organicznego. Rozwiązanie to można stosować w sytuacji, gdy ściółka nie koliduje z potrzebami rosnących w ogrodzie roślin uprawnych i ozdobnych. Optymalne efekty daje ściółka o grubości ok. 10 cm. Trzeba jednak pamiętać, że wewnętrzna część ściółki organicznej ulega rozkładowi i wnika w ziemię, dlatego też konieczne jest jej systematyczne uzupełnianie. Ostatnim rozwiązaniem są preparaty chwastobójcze, które można stosować od kwietnia do października. Pierwsze działanie oprysku można zauważyć mniej więcej po tygodniu – chwasty zaczynają usychać. Powstałe odpady należy zgrabić i wyrzucić, nie można ich jednak wrzucać do kompostownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *